Průběžně pro Vás připravujeme a doplňujeme odpovědi na dotazy ohledně získání zbrojního průkazu, nebo kurzu samotného. Věříme, že Vám zjednoduší rozhodování a že zde najdete vše, co Vám není jasné. Pokud ne, kontaktujte nás a my Vám rádi odpovíme.

Nosím brýle, mohu dostat zbrojní průkaz?
Ano, není to problém. V příslušném zákoně je to popsáno sice lehce nepochopitelně, ale v podstatě je to stejné jako u ŘP. Pokud máte takovou oční vadu, u které po korekci (tedy s brýlemi či čočkami) vidíte dobře a Váš lékař Vám do posudku napíše, že nosíte brýle, budete mít ve zbrojním průkazu poznámku ve smyslu “osoba zdravotně způsobilá s použitím příslušných zdravotnických prostředků”. To znamená, že pokud chcete použít zbraň, musíte mít brýle, nebo čočky. Jiný stav je, pokud i s brýlemi vidíte špatně “snížení zrakové ostrosti pod 6/12 na každém oku zvlášť po korekci” pak zbrojní průkaz nedostanete.
Musím absolvovat psychologické vyšetření?
Prozatím pouze v případě, že si ho Váš lékař vyžádá, jinak stačí potvrzení lékaře. Toto se pravděpodobně při příští novele zákona změní.
Jakou skupinu ZP chci, abych mohl nosti pistoli?
Povětšinou se jedná o skupinu E. Můžete o ni žádat po dovršení 21 let věku, pokud splníte další náležitosti viz. Jak se můžu přihlásit
Chtěl/a bych zbroják, ale bojím se, že někomu ublížím
V dnešní době existuje střelivo, které pro člověka není smrtelné a ani extra zraňující (gumové projektily atp) a přesto dokáže efektivně odvrátit útok. Nemusíte mít zbraň nutně nabitou “ostrými” abyste se s ní mohli ubránit. Nicméně na držení zbraně prostě zbrojní průkaz potřebujete.
Je písemný test těžký
Každý test je těžký, pokud se na něj nepřipravujete. Faktem ale je, že i když to vypadá děsivě, dají se otázky naučit za víkend. Měli jsme žáky, kteří zvládli test i po 2 dnech učení, ale optimální je zhruba týden 1-2 hodinky denně procvičovat otázky a zvládnete to.
Jsem na vozíčku (hendikepovaný) můžu mít zbrojní průkaz?
Vždy záleží na míře postižení a na Vašem odborném lékaři. Obecně to není problém. To že třeba nechodíte není pro získání ZP směrodatné. Naopak je pro vás možnost dostatešné obrany často životně důležitá. Musíte být v pořádku mentálně a zvládnout zkoušky. V případě, že jste na vozíčku a chcete u nás absolvovat kurz, sdělte nám to předem. Naše provozovna je bezbariérová a vybereme pro Vás také bezbariérovou střelnici pro nácvik a zkoušky. Zajistíme pro vás také vyřízení dokumentů, které jsou potřeba a mohlo by pro Vás být složité jejich získání (například kvůli přístupu do budov).
Jaké dokumenty potřebuji k zahájení kurzu?
Občanský průkaz. Další dokumenty, jako je žádost o zkoušku, lékařské vyšetření atp. se řeší v průběhu kurzu. Na první hodině Vám instruktor vše vysvětlí.
Co obsahuje zkouška odborné způsobilosti?
Teoretická část (test):
– zákon o zbraních a souvisejících předpisů,
– právní definice nutné obrany a krajní nouze,
– nauka o zbraních a střelivu,
– zdravotnické minimum

Praktická část:
– znalost bezpečné manipulace se zbraněmi a střelivem,
– střelba na pevný cíl